Místní působnost městské policie

     Místní působnost městské policie vymezuje území, na kterém může tento sbor působit. Obecně můžeme říci, že strážníci mohou působit a svoji činnost vykonávat pouze na katastrálním území dané obce. Strážníci však nejsou v souvislosti s místní působností limitováni dopravním značením označujícím začátek a konec obce, neboť tato jsou relevantní pouze ve vztahu k zákonu o provozu na pozemních komunikacích.

     V zákoně o obecní policii existuje ustanovení prolamující výše uvedené podmínky místní působnosti. Tímto je myšlena problematika veřejnoprávních smluv, na jejichž základě má obecní policie pravomoc působit i mimo své katastrální území, tedy v katastru jiné obce, která obecní policii nezřídila. Jsou zde však striktně určená pravidla pro uzavírání těchto smluv. Tak například obce se musí nacházet v témže vyšším územně samosprávném celku a k uzavření, popřípadě ke změně obsahu smlouvy, je vyžadován souhlas krajského úřadu.

     Druhou možností uzavření veřejnoprávní smlouvy je případ, kdy je na území obce vyhlášen jeden z krizových stavů. V takovém případě má starosta obce pravomoc uzavřít veřejnoprávní smlouvu o poskytnutí strážníků se starostou jiné obce. U těchto smluv není vyžadováno, aby se obce nacházely v témže vyšším územně samosprávném celku a rovněž zde není vyžadován souhlas krajského úřadu s jejím uzavřením.

     Z výše uvedeného vyplývá, že Městská policie Chrudim působí na katastrálním území města, tedy nejen v samotné Chrudimi, ale rovněž v jejích místních částech Vestec, Vlčnov, Markovice, Medlešice a Topol. Na základě uzavřených veřejnoprávních smluv zajíždějí chrudimští strážníci také do Sobětuch, Úhřetic a Slatiňan.


Důležitá telefonní čísla

156 - tísňová linka městské policie

469 657 826 - běžná telefonní linka
 

150 - Hasičský záchranný sbor

155 - Zdravotnická záchranná služba

158 -  Policie České republiky

Časté dotazy

Zřizovatel

Město Chrudim

Užitečné odkazy

Registrace psa do systému ČIPES
 
 CEREK           Sportovní areály města Chrudim
Útulek Chrudim      Záchranná stanice živočichů a ekocentrum Pasíčka
    Policie ČR         Informační centrum
      
 

© 2024, Město Chrudim – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑