Roční zpráva
Zpráva o činnosti Městské policie Chrudim za rok 2024
Výroční zpráva o činnosti městské policie shrnuje každoročně nejdůležitější informace a údaje vztahující se k tomuto sboru. Pozornost je věnována personální oblasti, problematice místní působnosti a dále samotné činnosti městské policie.
Personální oblast
V minulém roce se podařilo uspět v náboru nových strážníků a po mnoha letech došlo k plnému naplnění personálního stavu. V ulicích města tak mohou občané vídat celkem dvacet dva strážníků, konkrétně sedmnáct mužů a pět žen. U městské policie dále působí pět operačních důstojníků a dvě administrativní pracovnice. Vedení městské policie zůstalo neměnné. Na pozici vrchního strážníka působí Mgr. Lukáš Dvořák, jeho zástupcem je Pavel Hromádko.
Místní působnost
V této oblasti nedochází již řadu let k žádným změnám. Převážnou část pracovní doby tráví chrudimští strážníci v ulicích našeho města a jeho místních částech. Místní působnost městské policie je dále v souladu se zákonem o obecní policii rozšířena i do několika dalších obcí a to na základě uzavřených veřejnoprávních smluv. Konkrétně se jedná o obce Slatiňany, Sobětuchy a Úhřetice.
Činnost městské policie
V roce 2024 řešili chrudimští strážníci celkem 3562 událostí. Jde o případy, které nahlásí občané na tísňovou či kontaktní telefonickou linku městské policie, popřípadě o případy zjištěné strážníky při hlídkové činnosti. Za zmínku jistě stojí skutečnost, že z tohoto počtu tvoří téměř třetinu všech výjezdů oznámení týkající se špatného parkování a osob bez domova.
Pokud porovnáme celkový počet událostí s lety minulými, jde o poměrně vysoký nárůst, neboť v roce 2023 evidovala městská policie celkem 3033 řešených událostí, o rok dříve to bylo 2 962 událostí.
V rámci plnění úkolů při zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku řešila městská policie celkem 4988 přestupků. Z tohoto počtu bylo 4253 přestupků řešeno uložením pokuty v příkazním řízení na místě, popřípadě domluvou, zbylých 735 přestupků bylo oznámeno příslušným správním orgánům.
Struktura přestupků je v porovnání s lety předchozími dlouhodobě neměnná. Nejčastěji řešili strážníci přestupky v oblasti dopravy, poté následovaly přestupky spočívající v porušení vyhlášky města, přestupky proti majetku, proti občanskému soužití a veřejnému pořádku.
V rámci plnění úkolů strážníci uskutečnili:
- počet osob převezených na protialkoholní záchytnou stanici: 28
- počet zjištěných případů podezření ze spáchání trestných činů, předáno Policii ČR: 14
- počet odchycených zvířat/počet kadáverů: 179
- počet použití TPZOV (technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla, tzv. botička): 21
- počet výjezdů na žádost Policie ČR: 78
- počet zjištěných osob řídících pod vlivem alkoholu: 2
- počet případů, kdy byli strážníci nuceni použít donucovací prostředky: 10.
Velmi důležitou činností spadající do preventivních aktivit jsou přednášky v mateřských a základních školách. V loňském roce určený strážník, tzv. preventista, realizoval přednášky v rozsahu 91 vyučovacích hodin. Dále se strážníci účastnili vícero akcí určených pro děti a mládež. Zde si s návštěvníky z řad dětí i dospělých povídali o městské policii a její činnosti, dále jim představovali vybavení služebního vozidla či výstroj strážníků.
Další aktivitou, které se strážníci při výkonu služby věnují, jsou výjezdy v rámci projektu Signál v tísni. Jedná se o službu, kdy je poskytována pomoc osobám, které se mohou z důvodu zhoršeného zdravotního stavu ocitnout v ohrožení života a zdraví. V roce 2024 eviduje městská policie celkem 51 výjezdů. Z tohoto počtu bylo 23 výjezdů tzv. ostrých, kdy strážníci poskytovali osobám různé formy fyzické, někdy také psychické pomoci. Ve čtyřech případech došlo ke zranění osoby a strážníci tak museli na místo přivolat lékařskou pomoc.
Dalším velmi zajímavým tématem je bezesporu řešení problematiky vraků a černých skládek. Za loňský rok se podařilo i v součinnosti s občany našeho města zadokumentovat celkem 32 vozidel vykazujících znaky zákonné definice vraků. Tyto byly předány k dořešení příslušnému pracovníkovi městského úřadu.
Co se týče černých skládek, zde strážníci k odhalování jejich původců využívají zejména záznamy z kamer městského kamerového systému, popřípadě také fotopasti, které jsou umísťovány v problémových lokalitách. V roce 2024 bylo zadokumentováno celkem 20 černých skládek, z čehož se u šestnácti podařilo zjistit jejich původce, se kterými byly přestupky řešeny v příkazním řízení na místě. Zbylé čtyři případy byly předány k dořešení příslušnému správnímu orgánu.
Na závěr bych rád zmínil také jednu důležitou novinku realizovanou v roce 2024. Jedná se o spuštění úsekového měření rychlosti vozidel v místní části Markovice. Měření rychlosti bylo v plném rozsahu spuštěno 04.04.2024. Do konce roku bylo městskou policií evidováno, zadokumentováno a následně oznámeno příslušnému správnímu orgánu celkem 2346 případů překročení nejvyšší povolené rychlosti v obci.
Vše, co by vás mohlo o Městské policii Chrudim zajímat, naleznete na webových stránkách www.mpchrudim.cz, kam jsou mimo jiné pravidelně vkládány příspěvky o konkrétních případech, kterými se strážníci zabývali.
© 2025, Město Chrudim – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing